آیا یک تیم آفریقایی می‌تواند قهرمان جام جهانی شود؟

(ورزش جا)_ جام جهانی رویدادی است که تمام قاره‌های جهان را گرد هم می‌آورد. تا جایی که برنده شدن، تا حدودی به یک مغازه بسته تبدیل شده است. کشورهای اروپایی یا آمریکای جنوبی ۲۱ تورنمنت قبلی را برده‌اند. چهار قهرمان آخر از نیم‌کره شمالی آمده‌اند و به اروپا برتری داده‌اند.

فرانک لبوف در سال ۱۹۹۸ با فرانسه قهرمان جام جهانی شد، او معتقد است که یکی از تیم‌های آفریقایی که در قطر شرکت می‌کند شانس واقعی برای رسیدن به تمام راه را دارد. وی گفت:

سنگال برای من یکی از برگزیدگان جام جهانی است. آن‌ها می توانند بسیار بسیار دور بروند. من واقعا فکر می‌کنم آن‌ها می توانند فاتح جام جهانی شوند.

در سال ۲۰۰۲، فرانسه مدافع عنوان قهرمانی با شکست مقابل سنگال آغاز کرد، اما ۲۰ سال بعد، لبوف معتقد است که تیم غرب آفریقا در حال حاضر حتی بهتر از آن زمان است. لبوف معتقد است:

وقتی سادیو مانه را در جلو و ادوارد مندی را در عقب و همه بازیکنان با کیفیت را در میانه میدان داشته باشید، کامل هستید.

شکی نیست که فوتبالیست‌های آفریقایی در بالاترین سطوح فوتبال تاثیر می‌گذارند. سادیو مانه (سنگال)، محمد صلاح (مصر) و کریم بنزما در حال حاضر نامزدهای اصلی توپ طلای ۲۰۲۲ هستند.

پیشرفت در حال انجام است. با این حال، تاریخ به ما می‌گوید که تیم‌های آفریقایی نمی‌توانند به این زودی ها به سلطه اروپا و آمریکای جنوبی پایان دهند.


آفریقا و جام جهانی:
۱۹۳۴: مصر اولین کشور آفریقایی بود که در جام جهانی شرکت کرد.
۱۹۷۰: مراکش اولین امتیاز را برای یک تیم آفریقایی کسب کرد.
۱۹۷۸: تونس اولین تیم آفریقایی شد که در یک بازی پیروز شد.
۱۹۸۲: الجزایر آلمان غربی را شکست داد.
۱۹۸۶: مراکش به مرحله یک شانزدهم نهایی صعود کرد.
۱۹۹۰: کامرون به یک چهارم نهایی رسید.
۱۹۹۴: راجر میلا با ۴۲ سال سن مسن‌ترین گلزن شد.
۲۰۲۲: سنگال قبل از باخت به ترکیه به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد.
۲۰۱۰: آفریقای جنوبی میزبان جام جهانی بود.

۲۰۱۴: دو تیم آفریقایی به مرحله یک هشتم نهایی راه یافتند. (الجزایر و نیجریه)برای اولین بار از سال ۱۹۸۲، هیچ تیم آفریقایی نتوانست از مرحله گروهی در سال ۲۰۱۸ عبور کند. با این حال، به سرعت تا سال ۲۰۲۲، با تنها پنج کشور آفریقایی موفق به کسب رتبه های مقدماتی – حاشیه کمتری برای خطا وجود دارد، حتی در جام جهانی ۳۲ تیمی.

ایالات متحده آمریکا، مکزیک و کانادا میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ خواهند بود و بیشترین کشورهایی را که در تاریخ به رقابت می‌پردازند، خواهند داشت. چهل و هشت تیم راهی آمریکای شمالی خواهند شد. ۹ تیم از آن‌ها اهل آفریقا خواهند بود و به آنها فرصت فوق العاده ای برای رویارویی با تیم‌های خارج از قاره می‌دهد که به دلیل همه گیری کووید-۱۹ نادرتر شده است.

فیسو مازیبوکو، خبرنگار آفریقای جنوبی معتقد است که اگرچه صحبت در مورد حضور یک تیم آفریقایی در قطر ممکن است زودهنگام باشد، اما باید یک آرزوی واقع بینانه در آینده باشد.

فکر می‌کنم ما داریم بهتر می‌شویم. داریم نزدیک‌تر می‌شویم. آیا غیرممکن است؟ هیچ چیز غیرممکن نیست. لسترسیتی چند سال پیش با قهرمانی در لیگ برتر این را به ما نشان داد. ما همچنین شاهد قهرمانی زامبیا در جام ملت‌های آفریقا بودیم. هر چیزی می تواند رخ دهد.
برای پیشرفت فوتبال آفریقا، باید مردم خود را توانمند کنیم و مهم‌تر از آن، فکر می‌کنم به مردم خود اعتماد کنیم تا کار را انجام دهند.

کشورهای آفریقایی حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

 کامرون: سابقه ۸ حضور در ادوار جام جهانی

بهترین عملکرد: یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۹۰

سرمربی: ریگورت سانگ


مراکش: سابقه ۶ حضور در ادوار جام جهانی
بهترین عملکرد: صعود به دور دوم ۱۹۸۶
سرمربی: وحید هلیلهوژیچ


تونس: سابقه ۶ حضور در ادوار جام جهانی

بهترین عملکرد: هرگز از مراحل گروهی حذف نشد.

سرمربی: جلیل کادری


غنا: سابقه ۴ حضور در ادوار جام جهانی

بهترین عملکرد: حضور در یک چهارم نهایی ۲۰۱۰

سرمربی: اُتو آدو


سنگال: سابقه ۳ حضور در ادوار جام جهانی

بهترین عملکرد: حضور در یک چهارم نهایی ۲۰۲۲

سرمربی: الیو سیسه


روی کاغذ، سنگال به عنوان کم تجربه‌ترین کشور آفریقا به جام جهانی می رود، تنها با دو بار حضور در ادوار قبلی جام جهانی. امسال آن‌ها پس از قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا و پیروزی اعصاب خردکن در پلی آف جام جهانی مقابل مصر، راهی قطر شدند. این تیم در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ تحت تاثیر قرار گرفت و تنها دو بار در بزرگ‌ترین صحنه جهان شکست خورد. در سالی خاطره انگیز، شاید قدرت نوظهور جدید آفریقا در زمین فوتبال بهترین‌های جهان را به زانو در آورد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.