۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۱۰، الاهلی و زمالک

20 دی 97
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۱۰، الاهلی و زمالک
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

به بررسی بزرگترین دربی مصر پرداخته ایم، با ما همراه باشید…

“ورزش جا”_ دربی الاهلی و زمالک، جایی است که در آن فوتبال با تاریخ و سیاست ترکیب شده و جذاب ترین و مهیج ترین دربی مصر را رقم می زند.
زمالک در سال ۱۹۱۱ توسط گروهی از مهاجران قاهره تاسیس شد؛ نام ابتدایی باشگاه ال مختلط بود و معنای آن بازی کردن مصری ها و اروپایی ها در کنار هم بود. الاهلی به معنای “ملی” است و از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۰۹، این باشگاه خاستگاه ناسیونالیسم و استقلال طلبی از استعمار بوده است.

نخستین دربی دو تیم در سال ۱۹۱۷ برگزار شد اما از اواسط قرن گذشته بود که دشمنی دو تیم بیشتر شد. لیگ برتر مصر از سال ۱۹۴۸ شکل گرفته است: پادشاه فاروق طرفدار ال مختلط بود اما او در سال ۱۹۵۲ عزل شد و سپس ژنرال ناصر ریاست باشگاه الاهلی را برعهده گرفت. بدین ترتیب نشانه های سلطنت طلبی و ناسیونالیسم در باشگاه ها پدیدار شد و زین پس این دیدار به میدان نبرد سیاسی این دو گروه هم تبدیل شد. در سال ۱۹۶۶، حمله ارتش به یکی از ورزشگاه ها و در نتیجه آن آشوب ایجاد شده، موجب تعطیلی لیگ برای پنج سال شد.

مرگ و تخریب

“در دهه ۷۰، رقابت دو تیم حساس تر شد؛ هنگامیکه درگیری هواداران دو تیم به مرگ و خرابی کشیده شد. در آن دوره، یک سال هم لیگ بخاطر درگیری ها تعطیل شد. استفاده از کوکتل مولوتف و استفاده از مواد منفجره و آتش زا هم از همان زمان در این دربی رایج شد.” این ها جملات یوسف خلیفه، فوتبال نویس مصری در باب این دربی است. در میان همه این ها، موفقیت های فوتبالی هم وجود داشت. بسیاری از مصری ها به این دیدار، به چشم رقابتی برای فراموشی زندگی روزمره نگاه می کنند. علاوه بر آن ۵۰ میلیون بیننده تلویزیونی، این دیدار را در سراسر شمال آفریقا و خاورمیانه تماشا می کنند.
از ۵۹ فصلی که لیگ برتر مصر برگزار شده است، الاهلی ۴۰ بار به قهرمانی رسیده است و زمالک ۱۲ بار قهرمان شده است. از طرفی الاهلی در آفریقا ۹ بار قهرمان شده است و زمالک ۵ بار. بی تردید، همانطور که لیکا اِل کِما می گوید این دیدار “نبرد بهترین هاست”.

ما آشوب را پیشبینی می کنیم

محدودیت هایی که دولت در خصوصی سازی باشگاه ها قائل می شود، باعث شده تا این دو باشگاه از جذب بازیکنان خارجی محروم شوند. بدین ترتیب آنچه که در این بازی بیشتر از درخشش ستارگان دو تیم دیده می شود، حوادث پیرامون آن است. آشوب ها، نزاع ها، دخالت نظامی، لغو شدن بازی و کشته شدن هواداران؛ همه این ها اتفاقاتی است که در این بازی رخ می دهد.
جو حاکم بر این بازی فوق العاده است. قاهره در روزهای برگزاری دربی عملا تعطیل است. دربی در ورزشگاه ۱۰۰,۰۰۰ نفری ملی مصر برگزار می شود. سر و صدای کر کننده، مواد آتش زا و خشونت بین هواداران، عضوهای جدایی ناپذیر این دیدار هستند. هوج دالاس، داور اسکاتلندی ای که سابقه قضاوت در جام جهانی را هم دارد، طی مصاحبه ای در سال ۲۰۰۳ گفت:

تا زمانی که خودتان حضور در آن را تجربه نکنید، نمی توانید بزرگی این دیدار را درک کنید. من ۱۴ یا ۱۵ بازی را در آنجا بوده ام و باور دارم که این دیدار به بزرگی آن چیزی که می گویند است.

دالاس یکی از چندین داوری است که پس از تصویب قانون استفاده از داورهای خارجی در سال ۱۹۹۶، این دربی را قضاوت کرده است.

دیدار های نیمه تمام

آوردن داورهای خارجی هم کمکی به حواشی این دیدار نکرد. در سال ۱۹۹۶، بازیکنان زمالک پس از اخراج یکی از بازیکنانشان، آن هم تنها ۵ دقیقه پس از ورودش به زمین، زمین مسابقه را به نشانه اعتراض ترک کردند و بازی نیمه تمام باقی ماند. فدراسیون فوتبال مصر در ادامه و در اقدامی بی سابقه ۹ امتیاز از آنها کسر کرد. هیجان انگیز ترین بازی دو تیم اما به فینال جام حذفی ۲۰۰۷ مربوط می شود؛ جایی که الاهلی به کمک اسطوره خودش محمد ابوتریکا سه بار عقب افتادگی را جبران کرد و در نهایت در وقت اضافه با نتیجه ۴-۳ به پیروزی رسید.
نمی توانیم به حسام حسن، ستاره ای تکرار نشدنی فوتبال مصر اشاره ای نکنیم. رکورددار تعداد بازی ملی و گل زده تیم ملی مصر، ابتدا در باشگاه الاهلی عضویت داشت. این مهاجم پر آوازه در دو دوره، مجموعا ۱۲ سال برای الاهلی بازی کرد و بیشتر دوران فوتبالش را در کنار برادرش ابراهیم بازی کرد. اما طولی نکشید که حسن به دشمن خونین الاهلی یعنی زمالک پیوست؛ داستان از آنجا برای هواداران الاهلی غیرقابل تحمل تر شد که حسن طی ۴ سال حضورش در زمالک به ۳ قهرمانی لیگ رسید.
ممکن است بعضی تصمیمات به مذاق برخی خوش نیاید. همانطور که تصمیم یوهان کرویف برای حضور در فاینورد، یک فصل پیش از بازنشسته شدنش برای هواداران آژاکس سخت و غیرقابل باور بود حضور حسن در زمالک هم همانقدر برای هواداران الاهلی سخت و دشوار بود. در سال ۲۰۰۹، حسن به مربیگری زمالک رسید و در جلوی دیدگان هواداران، بازیکنان و مربیان الاهلی پیراهن زمالک که روی زمین بود را بوسید تا درجه تنفر هواداران الاهلی نسبت به حسن به بالاترین درجه ممکن برسد.

منبع: سایت FourFourtwo

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر