مائوریسیو پوچتینو معمار جدید اسپرزها!

25 دی 97
مائوریسیو پوچتینو معمار جدید اسپرزها!
نویسنده:جلال باقری

مردی آرژانتینی در شمال لندن در حال ساخت تیمی با رویاهای بزرگ!

“ورزش جا”_ تیم تحت هدایت پوچتینو در طی سالیان اخیر همیشه پیشرفتی اندک اما مداوم را داشته است. بعد از کسب رتبه پنجمی در فصل اول حضورش در اسپرز، در طی سه فصل گذشته با وجود مدعیان بزرگ در لیگ برتر، تاتنهام موفق شده در بین چهار تیم برتر لیگ قرار گیرد و سهمیه لیگ قهرمانان را کسب کند و حالا هم در آستانه کسب چهارمین سهمیه لیگ قهرمانان به صورت پیاپی هستند.

تیم او در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ تا یک قدمی قهرمانی هم پیش رفت ولی در گام های آخر کم آورد. در آخرین فصل حضورشان در وایت هارت لین، آنها در خانه بی شکست ماندند که این اتفاق برای اولین بار از سال ۱۹۶۵ رقم می خورد. آن فصل تاتنهام بیشترین امتیازش را در طول تاریخ لیگ برتر بدست آورد و بهترین آمار گل زده را در یک فصل از دهه ۶۰ میلادی به ثبت رساندند.
همۀ این دستاوردها با بودجه ای محدود و به مراتب کمتر نسبت به دیگر غول های جزیره بدست آمد. این فصل شرایط حتی برای او سخت تر نیز شد. تاتنهام فصل را بدون هیچ خریدی آغاز کرد، مشکلات در مورد افتتاح ورزشگاه جدید ادامه پیدا کرد و آنها بار دیگر مجبور شدند در ومبلی بازیهایشان را انجام دهند، اما اسپرز فرم خوب خود را در هفته های اخیر بدست آورده و حالا هم با شایستگی در بین سه تیم برتر لیگ است. اگر آنها با همین روند فعلی امتیاز جمع کنند، رکورد امتیازات شان را در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ می شکنند.
البته تاثیرگذاری و عملکردی فراتر از حد انتظار، فقط معطوف به حضور او در تاتنهام نمی شود. پوچتینو در زمان حضورش در ساوتهمپتون نیز توانست، عملکردی قابل قبول به نمایش بگذارد. در تنها فصل کامل حضورش در سنت مری، مربی آرژانتینی بهترین رتبه را برای ساوتهمپتون در طول یک دهه بدست آورد.

قدم به قدم پیشرفت کردن و اعتماد به جوانان

پوچتینو فرصت به جوانان را بطن فلسفه مربیگریش قرار داده است و آمارش در پرورش دادن بازیکنان جوان و کمک به رشدشان، در فوتبال فعلی اروپا یکی از بهترین ها است. به جای خرید بازیکن در تاتنهام، او خودش در سال های اخیر بازیکن سازی کرده است. هری کین یکی از نمونه های مهم است، بازیکنی که اکنون یکی از گلزنترین مهاجمان جهان است. از زمان حضور پوچتینو روی نیمکت تاتنهام، کین در ۲۱۶ بازی برای تاتنهام، موفق به زدن ۱۵۴ گل شده است.

دله الی بازیکنی ناشناخته در تیم ام کی داونز بود که با نظر پوچتینو به اسپرز آمد و حالا یکی از بهترین هافبکهای هجومی اروپا محسوب می شود. دیگر بازیکنان نظیر اریک دایر، اریکسن، سون هیونگ مین نیز تحت نظر او رشد کردند. پوچتینو در توضیح فلسفه کاری خود می گوید:

این چیزی است که خودم دوست دارم. من از باشگاهی به نام نیوولز اولدبویز از آرژانتین می آیم. باشگاهی که فلسفه‌اش فرصت به جوانان در ترکیب اصلی است. مربیان من در آن تیم همیشه به بازیکنان جوان اعتماد و باور داشتند و این چیزی است که من هم حس می کنم و دوست دارم.

این قضیه در ساوتهمپتون نیز صدق می کند. او در آوردن ستارگان جوانی مثل لوک شاو، جیمس وارد پراوس و کالوم چمبرز به تیم اصلی نقش مهمی داشت و در رشد بازیکنانی نظیر کلاین، لوورن و لالانا اثرگذار بود. حتی در اسپانیول نیز این داستان با شدت بیشتری وجود داشت، چرا که باشگاه در طی دوره ای به دلیل مشکلات مالی مجبور به فروش برخی از بازیکنان بزرگ خود شد و باشگاه چاره ای جز روی آوردن به آکادمی و استفاده از جوانان نداشت.

سبک مربیگری مرد آرژانتینی

یکی دیگر از مهمترین فاکتورهای کاری پوچتینو، سبک بازی تیم های او است. تاتنهام تحت نظر او فوتبالی پر انرژی و با ریتم بالا بازی می کند. آنها در زمانی که صاحب توپ نیستند، با توانی خستگی ناپذیر در زمین می دوند. تیم پوچتینو پرس شدیدی از جلوی زمین انجام می دهد و در حملات بسیار سریع است. سطح انرژی بازیکنان او در زمین برای تیم حریف خیلی از اوقات سرسام آور است.
حالا اسپرز سبک مشخصی از بازی دارد که با آن در فوتبال انگلیس شهره است. علاوه بر این تیم او در کسب نتایج هم خوب است. گری نویل در توصیف تاتنهام فعلی چنین می گوید:

طی سی سال تاتنهام تیمی شکننده و بی ثبات بود. ممکن بود مقابل این تیم ۲-۰ عقب بیفتید ولی این حس را داشته باشید که می توانید راحت بازی را ۵-۲ ببرید. می توانستید احساس کنید غلبه بر آن ها خیلی هم سخت نیست. اکنون اوضاع فرق کرده است. اکنون سخت ترین، جسورترین و منعطف ترین تاتنهام چند دهه اخیر را می بینیم.

به طور مثال تیم اسپرز در این فصل در دربی لندن شکست تلخی را مقابل آرسنال با نتیجه ۴-۲ متحمل شد ولی واکنش تیم او عالی بود و توانست در ۱۱ بازی بعدی، ۹ برد کسب کند. از جمله برد ۲-۰ مقابل رقیب شمال لندنی خود در جام اتحادیه.
در کنار اینها چند نمایش فوق العاده تیم او را در رقابت های اروپایی نباید فراموش کرد. تیم او در سالیان اخیر توانسته در رقابت های اروپایی شانه به شانه رئال مادرید، یوونتوس، بارسلونا و دورتموند بجنگد.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر